בית אוטומטי 15 שנה מיוחד מס ‘8 – ד”ר קראם קראם, idratek

2011 רואה את הבית האוטומטי להגיע לזקנה הבשילה של 15. כדי לחגוג את הקווינדקניום שלנו (כן, באמת) ביקשנו מכמה חברים באתר שייראו בחזרה ותן לנו את הדגשים האוטומטיים הביתי שלהם מהעשור האחרון וחצי. לאתגר גדול עוד יותר, אז ביקשנו מהם להביט קדימה לאיזו התקדמות 15 השנים הבאות יביאו לביות דיגיטלית. בשמינית מהסדרה המיוחדת שלנו, ד”ר קארם קארם מביט לאחור על המטרה הנעלה של הפיכת בית ל’אורגניזם חי ‘, תוך קיווה אינטליגנציה ממלאת הרבה יותר תפקיד במערכות עתידיות.

ד”ר קראם קראם, מנהל www.idratek.com – מזל טוב לבית אוטומטי! 15 שנות דיווחים, תמיכה והארה בלתי נלאים של נפטרו בחובבי הצמר והמסה המגבירה אי פעם של המצטרפים החדשים המבולבלים.

אבני דרך אוטומציה ביתית ב -15 השנים האחרונות? ובכן אני מרגיש שזה היה הרבה יותר אבולוציה מאשר מהפכה. אני חושב שמבחינת טכנולוגיות רכיבים הייתה מידה לא מבוטלת של התקדמות, אך לדעתי לא תואמת שינויים בפרדיגמה. כיום יש לנו הרבה יותר ממשקי משתמש מרגשים יותר והרעיון של חיבור חיוג הוא כנראה זר כמו B&W TV. כעת יש לנו גם מספר פרוטוקולי תקשורת בר -קיימא של HA הן חוטיות והן אלחוטיות, ויש לנו מגוון של תוכנות יישומים המתממשקות לאלה. עם זאת נראה שזה נותר המקרה שאנחנו פשוט מתנדנדים עם הפוטנציאל האמיתי של הטכנולוגיה. ולעתים קרובות עושים דברים מכיוון שאנחנו יכולים ולא מכיוון שזה מה שרצוי הרבה יותר.

לפני 15 שנה זה בערך באותה תקופה שטכנולוגיית Idranet שלנו הייתה בשלב העוברי שלה. באותה תקופה החזון שלנו היה שאימוץ המוני של אוטומציה ביתית יהיה במבט לאחור יהיה בלתי נמנע כמו זה של האינטרנט. אבל כדי שזה יקרה הטכנולוגיה נאלצה להפגין יתרונות משכנעים, להיות נרחבים ועם זאת בעלות נמוכה, ואולי כנגד אינטואיטיבי להרבה חובבים, להיות בעיקר בלתי ניתן לגילוי למשתמש הממוצע. מנקודת מבט טכנית הרגשנו שהבית חייב להיות קצת כמו אורגניזם חי; עם מספר גדול של איברי חישה ובקרה, לרוב מתקשרים ישירות זה בזה ולעתים קרובות מתואמים לרמה רחבה יותר ואולי הרבה יותר מופשטת, אך כולם פועלים לספק שירותים מועילים בצורה בלתי מוגבלת בעיקר. מבנה ברשת נראה הבסיס הבולט לצד הפיזי, דבר שיכול להשיג את צפיפות המודול והזריזות התקשורתית הנדרשת מבלי שיהיה צורך בחדר מלא בחיווט ספגטי ומתלים של אלקטרוניקה מיוזעת. אף אחת מהטכנולוגיות שהכרנו באותה תקופה לא תקתק את כל הקופסאות שעברנו בראש, וכך נולד איידרנט.

אבל אידרנט הוא בסופו של דבר רק מעיין על סוף הרבה יותר נשגב. כמה טכנולוגיות HA ידועות אחרות קיימות כיום, חלקן אולי לא מתאימות לחזון המקורי שלנו, אך עם זאת מחלקות את מסלול HA. קח לדוגמה את X10 – לא המתוחכם ביותר ממבני HA, אך הגרסאות שעדיין מתחזקות אחרי 30 שנה, לא חשוב 15. אפשרויות HA והספיגה הוגברו, אך אלה עדיין נשארות בעיקר בשמירה על חובבי הטכנולוגיה. להזכיר ‘אוטומציה ביתית’ לאדם הממוצע כיום וסביר להניח שהם עדיין לא יחשבו שמדובר בצעצוע טכנו לאיזה אדם אמיד, ככל הנראה מגולם בצורה של ציוד A/V מטושטש עם תאורה ותריסים הנשלטים באמצעות של מכשיר מטלטל לא פחות. במידה מסוימת הם לא היו טועים מדי בהתחשב בכך שזה עדיין מייצג חלק משמעותי מהשוק וכזה שנטה למשוך את הפרסום.

עם זאת, זמנים משתנים. הגברת ההתמקדות בשימור אנרגיה ומחירי אנרגיה גבוהה מוסיפים הרבה יותר התנודדות להיבט ‘המשכנע’. כמה מהפוטנציאלים הפחות סקסיים של HA הופכים להיות הרבה יותר מעניינים – ‘זה לא רק צעצוע טכנו, אלא זה יכול גם לעזור לך למזער את חשבונות האנרגיה שלך ולהפוך אותך לירוק יותר ..’ שכיחות רחבה יותר של קישוריות אינטרנט קבועה והטלפון הנייד הפיצוץ סלל את הדרך לעוד גישה נוספת-גישה מרחוק-בעיקר נראה שהוא מתעסק בחימום מרחוק או לבדוק שלא נפרצת. הצעדה הבלתי פוסקת של הרשת החכמה ללא ספק תהיה השפעה על היבטים מסוימים של טכנולוגיית HA, אבל אני חושב שזה יהיה רכיב אחר ולא זרז מהפכני. אוכלוסייה מזדקנת יותר ויותר העומדת בפני צמצום מבני התמיכה הממשלתיים ככל הנראה תמצא חשיבות חיונית לא פולשנית ולא רק איזשהו אופנה. בינתיים כל מספר של מוצרי אד הוק הצטמצמו כדי לשרת חלקים משווקים אלה לעיתים קרובות תחת הכרזה של ‘בית חכם’, אך בעוד שחלקם מהנים וחלקם שימושיים באמת, הם לרוב לא.

ובדרך ארוכה למדי זו אני מנסה לחזור לנקודה המקורית שלי – שהיא שלמרות שהטכנולוגיות האישיות צעדו בצורה חכמה למדי, השימוש בהן עדיין נמצא בעיקר בתחומי סוג של מחית אד הוקהעלאת רכיבים ולא אוטומציה משולבת ומודעת בהקשר של החזון המקורי שלנו. כמו כן, מכיוון ש- HA עדיין מונע מובן על ידי חובבי הטכנולוגיה, הפרדיגמה נוטה להיות כמה דרכים שונות אתה יכול לשלוט בגאדג’ט. המצטרפים החדשים לתחום כבר מתמודדים עם מגוון טכנולוגיות מבולבל. זה מספיק קשה להבין את הסיבה והלאה של אלה לפני שאפילו מתחילים לחשוב על היתרונות של פרדיגמות שונות, כך שלדעתי עדיין יהיה זמן עד שהדקויות מסננות.

למה אנו יכולים לצפות ב -15 השנים הבאות? ובכן, בהתחשב בכך שאנחנו עצמנו מעורבים בזה, ללא ספק הייתי מקווה לראות צעדים בתחום המאתגר של האינטליגנציה של HA. אבל אין לי ספק כי ימשיכו להיות פיתוחים מהירים בטכנולוגיות רכיבים והרבה יותר מאחד או שניים שעדיין לא מתעצמים של רעיונות. אפליקציות בטלוויזיות ‘חכמות’ בשילוב עם זיהוי מחוות יהיו ככל הנראה ממשק המשתמש הפופולרי הבא, אך למען האמת אני גם מקווה לראות שיפורים מספיקים בזיהוי דיבור חלל פתוח כדי להפוך את זה לצורת אינטראקציה אמינה. טכנולוגיות לא פולשניות שיוכלו לזהות ולעקוב במדויק על אנשים בעלות פונקציונלית תהיה גם תוספת מועילה מאוד. יכולתי להמשיך אבל אני לא אעשה זאת – למקרה שאאמת טועה. די אם נאמר שאני מצפה ליום בו לא רק הבית שלי דואג לעצמו ומסתגל לשגרה המשתנה שלי, אלא שאוכל אפילו לשאול אותו איזו שאלה שרירותית ולקבל תשובה חכמה הנגזרת ממסת המידע החוצה הרשת. האם תרחיש זה יהיה בר -קיימא ב -15 השנים הבאות? ובכן אני אופטימי .. מצד שני אולי עדיף שאחזור לווידיאו המבוגר מ -15 שנה לטרק כוכבים.

www.idratek.com

רוצה יותר? – עליכם לעקוב אחרינו בטוויטר, כמונו בפייסבוק, או להירשם לעדכון ה- RSS שלנו. אתה יכול אפילו להעביר את סיפורי החדשות האלה באמצעות דוא”ל, היישר לתיבת הדואר הנכנס שלך בכל יום.

שתף זאת:
פייסבוק
טוויטר
Reddit
לינקדאין
פינטרסט
אימייל
יותר

WhatsApp
הדפס

סקייפ
טאמבלר

מִברָק
כִּיס

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *